Kodėl mokėti valdyti savo jausmus yra DAUG svarbiau nei Tavo IQ dydis? - tutikraigali.lt
Call us toll free: +1 800 789 50 12
Best WP Theme Ever!
Call us toll free: +1 800 789 50 12

Kodėl mokėti valdyti savo jausmus yra DAUG svarbiau nei Tavo IQ dydis?

KODĖL MOKĖTI VALDYTI SAVO JAUSMUS YRA DAUG SVARBIAU NEI TAVO IQ DYDIS?

 

kodėl mokėti valdyti savo jausmus svarbiau nei IQYra įprasta manyti, kad kuo žmogus gudresnis, tuo jam viskas geriau seksis – mokykloje mokytis, darbe dirbti, turėti gražius santykius, daug pinigų ir būti laimingam.

Kitaip tariant atrodo – kuo turėsime didesnį IQ (intelekto koeficientą), tuo save geriau realizuosime ir būsime sėkmingesni.

Tačiau tai ne visai tiesa.

Mokslininkai yra nustatę, kad jeigu žmogus bus gudrus, tačiau nemokės valdyti savo jausmų – tas gudrumas daug neduos.

Turbūt visi esame turėję klasiokų, kurie mokykloje nesimokė gerai, tačiau dabar yra padarę karjerą ir turi daug pinigų… ir klasiokų, kurie mokėsi gerai, tačiau gyvenime, deja, rodos neskina laurų…

Kodėl taip yra?

Tam tikra prasme mes savo viduje turime du protus, vienas atsakingas už mąstymą, kitas už jausmus.

Jeigu žmogus turi išvystytą tik savo mąstymą, net jeigu turi genijaus intelekto koeficientą, tačiau nepažįsta savo jausmų ir nemoka jų valdyti – nedaug šansų, kad jį lydės sėkmė.

Nes tada didesnė galimybė, jog jis elgsis impulsyviai ir nemokės kontroliuoti savo silpnybių(pvz., persivalgymo, tinginiavimo, žalingų įpročių ir panašiai), jį valdys baimė ir jis neišdrįs pristatyti savo idėjų, pasiduos pykčiui…

Jam sunkiau bus darbe priimti svarbius sprendimus, sukurti šeimą su tinkamu žmogumi, bendrauti su aplinkiniais ir būti laimingam.

Todėl savo jausmų pažinimas ir jų valdymas (emocinis intelektas) yra labai svarbi savybė.

Jinai atsakinga už:

– Mūsų gebėjimą bendrauti. Kuo žmogus geriau pažįsta savo jausmus, tuo jis turės didesnę empatiją, geriau supras kitus, juos užjaus, geriau supras kada kalbėti ir kada klausyti, geriau save reikš, todėl turės gražesnius santykius šeimoje ir didesnę sėkmę darbe.

– Savęs supratimą, savo stiprybių ir silpnybių pastebėjimą.

– Pasitikėjimą savimi ir discipliną.

1960 metais buvo darytas bandymas, 4 metų vaikui ant lėkštutės padėjo saldumyną ir pasakė, „Saldainį gali suvalgyti dabar, bet jeigu iškęsi 15 minučių jo nesuvalgęs, gausi dar vieną tokį saldainį“. Po 14 metų pasižiūrėjus, kaip sekasi savo impulsą valgyti suvaldžiusiems vaikams paaiškėjo, kad jie buvo labiau visuomeniški: veiklūs, pasitikintys savimi ir sugebantys įveikti gyvenimo siunčiamus išbandymus – jie mokėjo geriau valdyti savo jausmus nei tie, kurie suvalgė saldainį iš karto.

– Netgi sveikatą. Mokslas yra nustatęs, jog žmonės, kurie nevaldo pykčio serga dažniau, baime ir nerimas trukdo pasveikti, stresas mažina imuninę sistemą…

Nenoriu, kad atrodytų, kad turime nekreipti dėmesio į savo protą, tačiau dažniausiai per daug reikšmės suteikiame savo gudrumui ir nenorime jausti jausmų: vengiame baimės, nemokame susitvarkyti su pykčiu, pasiduodame impulsams, slepiame, kai nuotaika nėra gera…

Pavyzdžiui, jauni žmonės nesimoko, praleidžia pamokas, įsivelia į muštynes, padaro nusikaltimus ne dėl gudrumo stokos, bet todėl, kad nemoka tvarkytis su savo jausmais: nepažįsta jų, jausmai juos valdo, todėl jiems nesigauna elgtis kitaip.

Manau turi būti protinga proto ir jausmų pusiausvyra, todėl reikia ne tik tobulinti savo protą, bet ir mokytis vis geriau pažinti save, savo jausmus ir juos valdyti.

Kaip tai padaryti?

Tam puikiai padeda meditacija, eft, savistaba, ar emocijų paleidimo technika.

Dažnai nepastebime kiek daug jausmų jaučiame ir atrodo, kad jie yra tik keli pagrindiniai: jaučiuosi gerai arba blogai, pykstu arba esu laimingas…

Žmogus pažinęs savo jausmus, jų įvairovę, pradeda pažinti save, suprasti savo stipriąsias puses, bendrauti lengviau su aplinkiniais, būti pozityvesnis, o išmokęs valdyti savo jausmus, jaučia daugiau vidinės pilnatvės ir sukombinavęs tai su savo mąstymu gali būti daug laimingesnis, energingesnis, priimti geresnius sprendimus ir gyventi sėkmingesnį gyvenimą.

 

Iki malonaus,
Tadas Rakauskas

P.S. Gegužės pabaigoje vyks 7 dienų stovykla, kurioje didinsime drąsą, pasitikėjimą savimi ir savo savivertę. Daugiau informacijos ČIA.

Rašyti komentarą...

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *