4 Būdai, Kaip Didinti Savo Savivertę? - tutikraigali.lt
Call us toll free: +1 800 789 50 12
Best WP Theme Ever!
Call us toll free: +1 800 789 50 12

4 Būdai, Kaip Didinti Savo Savivertę?

4 BŪDAI, KAIP DIDINTI SAVO SAVIVERTĘ?

 

10259773_704251126297705_9012083119469817475_nVikipedijoje rašo, „Savivertė atspindi bendrą savęs vertinimą. Tai nuomonė apie save patį ir požiūris į save“.

Ji gali būti pozityvi („Aš esu geras“, „Esu vertas“) arba negatyvi („Esu blogas“, „Esu nieko vertas.“)

Mokslininkai priėjo išvadų, kad žmonės su aukšta (arba bent normalia) saviverte:

-Turi didesnį gebėjimą būti laimingais nepriklausomai nuo aplinkybių, juos mažiau įtakoja kritika ir negatyvūs jausmai.

Pasitiki savimi daug stipriau, jaučiasi verti savo tikslų, nelygina savęs su kitais, yra pozityvūs, turi aiškias savo vertybes ir jeigu reikia, gali jas apginti.

-Mažiau galvoja apie tai kas įvyko praeityje ar įvyks ateityje. Jie mokosi iš praeities ir planuoja ateitį, bet yra daugiau dabartyje.

-Yra labiau užjaučiantys ir norintys padėti kitiems, tačiau lengvai atsispiria manipuliacijai.

Pasitiki savo gebėjimu spręsti problemas, o kai reikia, sugeba prašyti kitų pagalbos.

-Jaučiasi įdomūs sau ir kitiems, žino ko nori iš gyvenimo ir to siekia.

Pradėjau domėtis saviverte, kai pastebėjau, kad kažko pasauliniu mastu pasiekę žmonės (sportininkai, dainininkai, milijonieriai, lektoriai, išradėjai ar tiesiog be priežasties laimingi žmonės) turi aukštą savivertę.

Jie natūraliai jaučiasi verti savo aukščiausių tikslų, meilės ir geriausio gyvenimo, ir gali padaryti tai, ką reikia padaryti, kad tai pasiekti. Kai kuriems iš jų netgi keista, kaip kiti žmonės to neturi.

Tyrimai rodo, kad žmogaus savivertė susiformuoja vaikystėje, kuo daugiau meilės ir pritarimo vaikas jaučia iš tėvų, tuo geriau jis save vertins užaugęs.

Tačiau, netgi užaugus įmanoma ją didinti. Kaip tai padaryti?

Internete radau psichologų, mokslininkų ir įvairių lektorių patarimų, kaip tai daryti. Atrinkau tuos, kurie kartojosi daugiausiai ir pasirodė praktiškiausi.

 

1. „Tu esi vidurkis 5 žmonių su kuriais daugiausiai leidi laiką.“ – Jim Rohn.

Nesiskųsk, nekritikuok, neteisk nei savęs, nei kitų. Jeigu kažkas iš tavo aplinkinių pradeda kalbėti negatyviai, nukreipk temą kita linkme arba paklausk ko nors netikėto, pavyzdžiui, „Ar norėtum puodelio arbatos?“.

Greičiausiai esi girdėjęs Lietuvių liaudies patarlę, „Prie ko pritapsi, toks ir pats patapsi.“

Todėl pats būk pozityvesnis ir daugiau laiko praleisk su žmonėmis, kurie turi aukštą savivertę, yra laimingi, pasitikintys savimi ir siekia tikslų, kurių galutinis rezultatas yra pozityvus.

Mes greitai mokomės iš aplinkinių, todėl turėti gerą pavyzdį yra labai gerai.

 

2. „Šypsokis, net jeigu nesinori. Tavo kūno kalba padeda tavo proto būsenai.“ – Morihei Ueshiba.

Įdomus faktas, kad mūsų kūno kalba įtakoja mūsų savivertę. Stovėjimas tiesia nugara ir šypsena veide ją didina. Todėl ateinančias dienas vaikščiok tiesia nugara ir turėk bent mažą šypsenėlę veide. Pastebėsi, kad tai darydamas jautiesi geriau.

 

3. „Pakilk! Atsibusk! Ir nesustok tol, kol nepasieksi tikslo.” – Swamis Vivekananda.

Tikslų pasiekimas ir naujų įgūdžių išmokimas yra labai stiprus būdas didinti savo savivertę.

Jeigu nesi įpratęs siekti tikslų, tai iš pradžių gali išsikelti mažus tikslus.

Pasižiūrėk kokioje gyvenimo srityje jautiesi stiprus ir kompetentingas? Tai gali būti susiję su darbu, sportu, hobiu, gebėjimais (pavyzdžiui, planavimu, bendravimu, rašymu, kūryba)… Išsikelk toje srityje tikslą, susikurk planą, kaip tai įgyvendinsi ir padaryk tai.

Pavyzdžiui, jeigu tavo stiprioji pusė yra susitikimų organizavimas, tada gali suplanuoti giminių savaitgalio susitikimą.

Pasiekiant savo mažus tikslus vis didės jausmas „Aš galiu tai padaryti“, tuo pačiu didės ir savivertė. Tada galėsi pereiti prie didesnių tikslų.

Tokiu būdu ne tik gyvenimas įgaus teigiamą kryptį, pasikeis nuomonė apie save patį, tapsi laimingesnis, stipriau savimi pasitikintis, bet ir geriau suprasi, kas iš tikrųjų esi ir ką gali.

 

4. Meditacija suteikia laisvę; meditacijos trūkumas palieka neišmanymą. Gerai žinok, kas tave veda į priekį ir, kas traukia atgal, ir pasirink kelią, kuris vedą į laisvę.” – Buddha.

Jeigu nesijaučiame gerai ar verti savo svajonių, tai tik dėl viduje esančių baimių, skepticizmo, dvejonių ar kitokių negatyvių jausmų ir įsitikinimų. Išmok visa tai transformuoti ir iš karto jausiesi geriau, atsiras daugiau meilės, laimės tavo viduje ir pasikeis požiūris į save patį.

Tam puikiai padeda įvairios meditacijos, saviugdos technikos, ir viskas, kas leidžia išlipti iš savo baimių, pykčio, streso, teisimo ar kritikavimo…

Aš asmeniškai naudoju ir su žmonėmis dalinuosi emocijų paleidimo technika, kuri puikiai atlieka šį darbą.

Tačiau tiks bet kuri meditacija ar technika, kuri tau patinka.

Yra daugybė atliktų tyrimų, kaip tai didina žmogaus laimės lygį, proto tylą, atsipalaidavimą, pasitikėjimą savimi, drąsą ir aišku savivertę.

Išsirink vieną iš aukščiau pateiktų būdų, kuris labiausiai patiko ir jį praktikuok bent dvi savaites. Pastebėsi, kad keičiasi tavo mąstymas apie save ir kitus, nuotaikos, ir kad buvo verta tai daryti!

 

Iki malonaus,
Tadas Rakauskas

P.S. Jau Gruodžio 3, 4 dienomis vyks seminaras internetu, „Sužinok, kaip lengvai pagerinti bet kurią savo gyvenimo sritį!”. Plačiau apie tai skaityk ir registruokis paspaudęs ČIA.

Arba prisijunk į 7 dienų emocijų paleidimo stovyklą „Mylėk Save!”. Plačiau skaityk paspaudęs ČIA.

Rašyti komentarą...

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *